  <Code label="Code" urlencoded="DS%2fUK%2f1010" urlpathencoded="DS/UK/1010">DS/UK/1010</Code>
  <Surname label="Surname" urlencoded="Roberts" urlpathencoded="Roberts">Roberts</Surname>
  <Forenames label="Forenames" urlencoded="Francis" urlpathencoded="Francis">Francis</Forenames>
  <PreTitle label="PreTitle" urlencoded="" urlpathencoded=""></PreTitle>
  <Title label="Title" urlencoded="" urlpathencoded=""></Title>
  <Dates label="Dates" urlencoded="1910-1978" urlpathencoded="1910-1978">1910-1978</Dates>
  <Gender label="Gender" urlencoded="Male" urlpathencoded="Male">Male</Gender>
  <ParallelEntry label="ParallelEntry" urlencoded="" urlpathencoded=""></ParallelEntry>
  <INFORMATIONAREA label="INFORMATIONAREA" urlencoded="" urlpathencoded=""></INFORMATIONAREA>
  <DatesAndPlaces label="DatesAndPlaces" urlencoded="Born+7+April+1910+at+Chorley%2c+Brindle.+Entered+the+English+Province+of+the+Society+of+Jesus+7+September+1929.+Ordained+as+Roman+Catholic+priest+22+July+1942.+Final+vows+in+the+Society+of+Jesus+2+February+1948.+Died+3+June+1978+in+Wrexham%2c+England." urlpathencoded="Born%207%20April%201910%20at%20Chorley,%20Brindle.%20Entered%20the%20English%20Province%20of%20the%20Society%20of%20Jesus%207%20September%201929.%20Ordained%20as%20Roman%20Catholic%20priest%2022%20July%201942.%20Final%20vows%20in%20the%20Society%20of%20Jesus%202%20February%201948.%20Died%203%20June%201978%20in%20Wrexham,%20England.">Born 7 April 1910 at Chorley, Brindle. Entered the English Province of the Society of Jesus 7 September 1929. Ordained as Roman Catholic priest 22 July 1942. Final vows in the Society of Jesus 2 February 1948. Died 3 June 1978 in Wrexham, England.</DatesAndPlaces>
  <Address label="Address" urlencoded="" urlpathencoded=""></Address>
  <Nationality label="Nationality" urlencoded="Fr+Francis+Roberts+was+born+in+1910+and+attended+Preston+Catholic+College.+Between+1936+and+1939+he+worked+at+St+George%e2%80%99s+College%2c+Salisbury%2c+Rhodesia.+He+also+spent+time+as+Prefect+of+Discipline+at+Stonyhurst.+In+1954+he+became+Rector+and+Parish+Priest+at+St+Wilfrid%e2%80%99s%2c+Preston.+He+then+was+the+Master+of+Novices+at+Manresa+(1958-1962)%2c+Harlaxton+(1962-1964)+and+Juniper+Green+(1964-1966).+He+then+moved+to+Lauriston%2c+Edinburgh+before+retiring+to+Wrexham%2c+where+he+died." urlpathencoded="Fr%20Francis%20Roberts%20was%20born%20in%201910%20and%20attended%20Preston%20Catholic%20College.%20Between%201936%20and%201939%20he%20worked%20at%20St%20George%e2%80%99s%20College,%20Salisbury,%20Rhodesia.%20He%20also%20spent%20time%20as%20Prefect%20of%20Discipline%20at%20Stonyhurst.%20In%201954%20he%20became%20Rector%20and%20Parish%20Priest%20at%20St%20Wilfrid%e2%80%99s,%20Preston.%20He%20then%20was%20the%20Master%20of%20Novices%20at%20Manresa%20(1958-1962),%20Harlaxton%20(1962-1964)%20and%20Juniper%20Green%20(1964-1966).%20He%20then%20moved%20to%20Lauriston,%20Edinburgh%20before%20retiring%20to%20Wrexham,%20where%20he%20died.">Fr Francis Roberts was born in 1910 and attended Preston Catholic College. Between 1936 and 1939 he worked at St George’s College, Salisbury, Rhodesia. He also spent time as Prefect of Discipline at Stonyhurst. In 1954 he became Rector and Parish Priest at St Wilfrid’s, Preston. He then was the Master of Novices at Manresa (1958-1962), Harlaxton (1962-1964) and Juniper Green (1964-1966). He then moved to Lauriston, Edinburgh before retiring to Wrexham, where he died.</Nationality>
  <Activity label="Activity" urlencoded="" urlpathencoded=""></Activity>
  <PublishedWorks label="PublishedWorks" urlencoded="" urlpathencoded=""></PublishedWorks>
  <OtherInfo label="OtherInfo" urlencoded="" urlpathencoded=""></OtherInfo>
  <Conventions label="Conventions" urlencoded="International+Standard+Archival+Authority+Record+for+Corporate+Bodies%2c+Persons+and+Families+-+ISAAR(CPF)+2nd+edition+-+ICA+2004+ISBN+2-9521932-2-3%0aNational+Council+on+Archives%2c+Rules+for+the+Construction+of+Personal%2c+Place+and+Corporate+Names%2c+1997" urlpathencoded="International%20Standard%20Archival%20Authority%20Record%20for%20Corporate%20Bodies,%20Persons%20and%20Families%20-%20ISAAR(CPF)%202nd%20edition%20-%20ICA%202004%20ISBN%202-9521932-2-3%0aNational%20Council%20on%20Archives,%20Rules%20for%20the%20Construction%20of%20Personal,%20Place%20and%20Corporate%20Names,%201997">International Standard Archival Authority Record for Corporate Bodies, Persons and Families - ISAAR(CPF) 2nd edition - ICA 2004 ISBN 2-9521932-2-3
  <PublicView label="PublicView" urlencoded="Yes" urlpathencoded="Yes">Yes</PublicView>
  <Set label="Set" urlencoded="" urlpathencoded=""></Set>
  <ADMIN_DETAILS label="ADMIN_DETAILS" urlencoded="" urlpathencoded=""></ADMIN_DETAILS>
  <Creator label="Creator" urlencoded="MAllen" urlpathencoded="MAllen">MAllen</Creator>
  <Created label="Created" urlencoded="25%2f04%2f2018" urlpathencoded="25/04/2018">25/04/2018</Created>
  <Modifier label="Modifier" urlencoded="MAllen" urlpathencoded="MAllen">MAllen</Modifier>
  <Modified label="Modified" urlencoded="14%2f05%2f2018" urlpathencoded="14/05/2018">14/05/2018</Modified>
  <RecordID label="RecordID" urlencoded="061da5b1-43c0-49e3-a1dd-ee57a29120d1" urlpathencoded="061da5b1-43c0-49e3-a1dd-ee57a29120d1">061da5b1-43c0-49e3-a1dd-ee57a29120d1</RecordID>